Historický dřevěný obklad

Po několika letech neúspěšného dotazování majitelů starých stodol, rozpadajících se starých chlívků i dřevěných štítů domů, na možný odkup starého dřeva, nebo výměnu starého za nové, jsem projížděl kolem hostince „Na staré poště“ v Zahrádkách u České Lípy. Ze silnice jsem zahlédl hromadu dřeva, která mě stejně jako všechny ostatní hypnotizovaly. Zastavil jsem, abych hromadu obhlédl a zjistil jsem, že se jedná o vyřazené střešní latě, takže pro náš účel obkladu restaurace prudce nezajímavé.

Byl jsem ale naštěstí přistižen majitelem a otázán: „Na co tady tak čumíte?“ Tak jsem měl možnost odkrýt svojí úchylku pro staré dřevo. „Staré dřevo? Hm tak to pojďte se mnou.“ řekl a vedl mě na místo, které do té doby zůstalo mým pátravým očím zcela skryto. Tam se mi naskytl pohled na hráně 100 let starých krásně srovnaných prken z rozebrané stodoly, kterou měl stále majitel hostince Na staré poště v plánu opět sestavit.

Po ročním vyjednávání nám bylo dřevo prodáno a my mohli odstartovat akci přesun, renovace a příprava na plánovanou výstavbu brdské turistické základny.